Kisoroszi

Kisoroszi

Kisoroszi

A Dunától néhány kilométerre kirepültek a pilismaróti rétisasfiókák

2017. július 14. - Kisoroszi Online szerkesztő

Két rétisasfióka nevelkedett fel és repült ki a fészekből a Pilisi Parkerdő Zrt. pilismaróti erdészetének területén egy háborítatlan völgyben, a Dunától néhány kilométerre - közölte az erdőgazdaság szóvivője Lomniczi Gergely 2017. július 14-én, pénteken.

retisas.png Rétisasfiókák a Pilismaróti Erdészet területén. (Fotó: Pilisi Parkerdő Zrt)

Lomniczi Gergely tájékoztatása szerint egy rétisaspár tavasszal rakott fészket a területen, majd sikeresen nevelték fel utódaikat. A két tojó a napokban hagyta el szülei fészkét.

A faj nagyon érzékeny az emberi zavarásra, kotlási időben csaknem 100 négyzetkilométernyi saját területet igényel, ezért a fészek nyugalmát az erdészet szakemberei biztosították.

 A rétisas ragaszkodik költőhelyéhez, a fészek környékének háborítatlansága esetén akár egy évtizedig is helyben maradnak, visszatérnek a párok.

A faj fokozottan védett, természetvédelmi értéke egymillió forint. Mivel halakat, madarakat, hüllőket és kisebb emlősöket fogyaszt, elsősorban a magas fákkal benőtt, vizes területek vidékét kedveli, Magyarországon százas nagyságrendben fészkel.

Az erdőgazdaság által kezelt területekre az örökerdő-gazdálkodás eredményeként számos faj visszatért, a Buda környéki erdőkben újra megtelepedett az aranysakál, a Pilisi Parkerdőben nőtt a denevérkolóniák száma - közölte a társaság.

A Pilisi Parkerdő Zrt. az ország egyetlen parkerdőgazdasága, 65 ezer hektárt kezel Pest és Komárom-Esztergom megyében a Gerecse, a Pilis, a Visegrádi és a Budai-hegység, a Gödöllői-dombság, valamint a Csepeli-síkság területén.

A cég kezelésében lévő erdőket évente mintegy húszmilliónyian látogatják, a kirándulókat csaknem 1000 kilométer jelzett turistaút, mintegy 600 kilométernyi ajánlott erdei kerékpáros útvonal és több kilátó várja.

MTI

Óriási jégtömb vált le az Antarktiszról

Óriási, hatezer négyzetkilométer kiterjedésű jégtömb vált le az Antarktiszról - írta a BBC hírportálja. A tudósok már májusban megjósolták, hogy nyáron leszakadhat a Larsen C jégselfből, vagyis a parti síkságról a tengerbe belenyúló jégtömegből egy hatalmas darab egy törésvonal mentén, amelyet évekkel ezelőtt fedeztek fel.  A jégtömb elszakadását egy amerikai műhold észlelte szerdán.

pet_kupa_tisza_1_1.JPGA Swansea Egyetem közreadta illusztráció a jéghegy leválásának gyorsulását mutatja be, összehasonlítva a június eleji (balra) és végi (jobbra) sebességet. (Fotó: AFP)

A nagyjából 350 méter vastag jegű Larsen C az Antarktisz nyugati részén terül el, feltartóztatva az őt tápláló gleccsereket. A kutatók évek óta figyelemmel kísérik a selfjég törésvonalának alakulását.

A szakemberek az Antarktisz jégselfjeinek olvadását a globális felmelegedés következményének tekintik.

A Larsen C jégself az Antarktisz negyedik legnagyobb selfje. A most levált hatalmas jégtömb hasadását először 2014-ben észlelték, és tavaly már azt jósolták a tudósok, hogy pár éven belül leszakadhat.

Idén májusban azonban Dan McGrath geofizikus, az US Geological Survey amerikai tudományos kormányszervezet munkatársa figyelmeztetett, hogy a jéghegy már a nyáron leszakadhat, s ezzel a self jégtömegének mintegy 10 százalékát veszíti el.

 A 200 méter vastag táblás jégtömb nagyon lassan mozog és a közeli jövőben nem is jut messzire, de továbbra is folyamatos megfigyelés alatt tartják a kutatók. Az áramlatok és a szél valószínűleg az Antarktisztól északra tolják, ahol veszélyeztetheti a hajózási útvonalakat.

Az amerikai Aqua szatellit infrás érzékelője tiszta víz megjelenését jelezte a self és a jégtömb közötti hasadékban szerdán. A víz melegebb, mint a környező jég és levegő.

A hasadás az elmúlt hetekben alig látszott a beérkezett anyagokban, ám a jelzés annyira világos, hogy ezek szerint teljes hosszúságában meg kellett nyílnia" - értékelte az adatokat Adrian Luckman professzor, aki a Midas Projekt keretében a Swansea Egyetemen a legközelebbről tanulmányozta a jégtömb viselkedését.

 Az európai Sentinel-1 műholdradar rendszere is készített képeket az elmúlt órákban a jégtömbről, amely szintén megerősítheti a leválását. A műhold ugyanis érzékelni tudja az óriási jégtömb jégselftől való legcsekélyebb elmozdulásá.

MTI

Mika János: az időjárás-megfigyelő rendszerek is fejlődtek

A természet- és éghajlatváltozás mellett az időjárás-megfigyelő rendszerek is fejlődtek - mondta Mika János éghajlatkutató az M1 aktuális csatorna szerda esti műsorában.

mika_ok.jpgMika János éghajlatkutató, Fotó forrás M1

Mika János elmondta, hogy a rövid idő alatt lehulló nagy mennyiségű csapadéknak köze van az éghajlatváltozáshoz..Kevesebb napon több eső hullik le egyszerre - tette hozzá, kiemelve: ez különösen dombvidékeken veszélye

img_0923.JPG

Vihar a Balatonnál, Balatonlelle, 2017. július 12. Villámlás a viharban Révfülöpnél és Zánkánál, Balatonlelléről fotózva 2017. július 11-én. MTI Fotó: Lakatos Péter

.Ugyanakkor hozzátette: a természet lassabban változik, mint a megfigyelőrendszerek. Példaként említette, 2009 márciusáig azt tanította, hogy az Egyesült Államokban fokozódik a tornádóveszély. Azután a kutatók bejelentették, ha a megfigyelőrendszerek fejlődésével korrigálják az adatokat, kiderül, valójában nincs érdemi változás a tornádók előfordulásában.

img_0924.JPGVillámlás a viharban Kővágóörsnél, Balatonlelléről fotózva 2017. július 11-én. MTI Fotó: Lakatos Péter

A kutató kitért arra is, hogy a világon a károsanyag-kibocsátás az utóbbi időben stagnált. Annak kapcsán, hogy az Egyesült Államok kilépett a párizsi klímaegyezményből, azt mondta: az Egyesült Államok a károsanyag-kibocsátásnak nagyjából 16 százalékáért felelős, így ha más ország nem követi a kilépésben, nem okoz érdemi visszalépést a klíma-megállapodásban.

MTI

süti beállítások módosítása