Berkes Antal, a manchesteri egyetem fiatal oktatója kapta idén Herczegh Géza Nemzetközi Jogi Emlékérmet és Ösztöndíjat a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.
Herczegh Géza három unokájával, Borival, Orsival és Andrissal 1993-ban, forrás: http://herczeghanita.keh.hu
Sonnevend Pál, az ELTE nemzetközi jogi tanszékének vezetője laudációjában úgy fogalmazott, Berkes Antal angol és francia nyelven is elkészített, 800 oldalas értekezése az elmúlt évek erős mezőnyében is kiemelkedik.
Hangsúlyozta, a díjazott dolgozat azzal foglakozik, hogy az emberi jogokat mennyire lehet érvényre juttatni azokban a krízisövezetekben, amelyeket egyetlen állam sem tud hatékonyan ellenőrizni.
Ez a téma azért is nagyon aktuális mert, például a menekülthullámok is a háborús-, illetve polgárháborús övezetek egyik következményei - tette hozzá Sonnevend Pál, megjegyezve azt is, hogy Berkes Antal biztosan öregbíteni tudja majd a magyar nemzetközi jogtudomány hírnevét, és jó követője lesz Herczegh Gézának. Berkes Antal külföldi elfoglaltsága miatt nem tudta személyesen átvenni a díjat.
Kovács Péter, a Nemzetközi Büntetőbíróság bírája a hágai testület esélyeiről és kihívásairól tartott előadásában elmondta, az Obama-adminisztráció alatt jó együttműködés alakult ki az Egyesült Államok és a bíróság között, amelynek ugyanakkor még mindig nehéz dolga van azokban az esetekben, amikor az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem kényszeríti ki a szervezet fennhatóságát el nem ismerő országok részvételét az eljárásokban.
A rendezvényen jelen volt Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita, aki a díj névadójának, Herczegh Géza jogtudósnak a lánya.
A Herczegh Géza hozzátartozói által létrehozott alapítvány emlékérem és ösztöndíj adományozásával kívánja elismerni és támogatni azokat a fiatal kutatókat, akik nemzetközi jogi témakörben elmélyült munkát végeznek. Herczegh Géza (1928-2010) 1990-től a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tagja, 1990-1993 között az Alkotmánybíróság elnökhelyettese volt, majd a hágai Nemzetközi Bíróság tagjává választották, ahol 2003-ig tevékenykedett. Fő kutatási területe a nemzetközi jog, illetve annak kapcsolata az alkotmánybíráskodással és az európai közösségi joggal, a nemzetközi bíráskodás, az emberi jogok nemzetközi érvényesülése, a nemzeti kisebbségek védelme, a humanitárius jog nemzetközi fejlődése és a diplomáciatörténet. MTI
Herczegh Géza Gábor ( Nagykapos, Csehszlovákia, 1928. október 17. – Budapest, 2010. január 11.) magyar jogtudós, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Kutatási területe a nemzetközi jog. Jelentősek kutatásai a nemzetközi bíráskodás és nemzeti kisebbségek kérdése területén. 1981 és 1987 között a Janus Pannonius Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja. 1990 és 1993 között az Alkotmánybíróság tagja, illetve elnökhelyettese, 1993 és 2003 között az Egyesült Nemzetek Szervezete hágai Nemzetközi Bíróságának tagja. Édesapja a Nagykaposi Járásbíróság vezető bírája, későbbi nevelőapja történész volt. Nős, felesége Petneházy Melinda. Házasságukból egy fiúgyermek (Károly) és egy lánygyermek (Anita) született. Leánya bíró, Áder János köztársasági elnök felesége.
Forrás: Wikipédia