Kisoroszi

Kisoroszi

Kisoroszi

Prédikálószék

2017. március 30. - Kisoroszi Online szerkesztő

 webkamera 

A  Prédikálószék a Visegrádi-hegység egyik legmagasabb 639 m magas csúcsa. A csúcson Magyarország egyik legszebb panorámája tárul elénk a gyönyörű Dunakanyarral, a Börzsöny-hegység látványával, Nagymarossal és Visegráddal, távolban Vác fölé magasuló Naszály képével.

predikaloszek.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kisoroszi búcsú és a körmenet

A búcsút és a körmenetet Rózsafüzér királynője ünnepét október 7-én, vagy azt követő vasárnap tarják a faluban.

Kisoroszi római katolikus templomát 1719 októberében szentelték fel és a Rózsafüzér Királynőjének védelmébe ajánlották.

img_1151_2.JPGFotó: Kisoroszi római katolikus temploma

Szent Piusz pápa 1571-ben lepantói ütközet alatt a rózsafüzért imádkozta, így kérte Szűz Mária közbenjárását a pogány törökök ellen vívott csata megnyeréséért. Ima közben látomása volt, amelyben a keresztes hadak győzelmét látta..

A katolikus hívek a Szűz Mária segítségének tulajdonítják, hogy a csatát a keresztény seregek nyerték meg,

és ezzel az ütközettel megkezdődött a török hatalom hanyatlása. V. Szent Piusz pápa a győzelem tiszteletére engedélyezte Rózsafüzér Királynőjének ünnepét.

kat_templom_kisoroszi_v2_masolata_2.jpgIsmeretlen festőtől származó főoltárt feletti kép, ritkaságnak számít. A lepantói tengeri csatát ábrázolja.

 Györgyi János

Kisoroszi Ófalu rehabillitáció

Kisoroszi Község Önkormányzata Kisoroszi Fejlődésért Közhasznú Közalapítvánnyal közösen pályázatot hirdet minden évben az ófalu (történelmi településmag) védettség alatt álló házai utcavonali  homlokzatának, valamint a hagyományos utcakép (kerítés, kapu) felújítására.

04_1.jpg


 03_0.jpg05_0.jpg06_2.jpg07.jpg08_4.jpg09_2.jpg17_3.jpg12_4.jpg

Fotó:foepiteszek.hu

Kisoroszi történelmi településrésze a Pest Megye értéktár részét képezi

Pest Megye Önkormányzatának Közgyűlése Kulturált Települési Környezet Díjat adományozott Kisoroszi Község Önkormányzata részére az Ófalu rehabilitációs programjáért.

fortepan_91185_2.jpgFotó:Fortepan/Uvaterv Kisoroszi 1955.

Kisoroszi önkormányzata hosszú évek óta kiemelkedő munkát végez a tudatos településfejlesztés terén. 2007-ben indította útjára azt a programot, amely a történelmi településmag egységes utcaképének megőrzését szolgálja, az épületek, kapuk, utcai kerítések eredeti, vagy az eredetihez közelítő helyreállításával.  A helyi pályázat segítségével 50 ház homlokzata, kerítése, kapuja újult meg, kiemelve ezzel

Kisoroszi épített örökségének egységes jellegét.  A felújítások  népi építészet jellegzetes motívumainak felhasználásával készülnek.

 Kisoroszi Ófalu történelmi településrésze immár a megye értéktár részét is képezi

Forrás: www.pestmegye.hu

Három ország hídja

A világ leghosszabb kéttámaszú gyalogos- és kerékpároshídja

A világ leghosszabb kéttámaszú gyalogos- és kerékpároshídja, a francia-német barátság egyik jelképe és szivárványra emlékeztető alakjának köszönhetően egyúttal a béke szimbóluma is. A német–francia–svájci hármashatártól  200 méter távolságra északi irányban található, Rajna partján lévő Weil am Rhein városát köti össze a franciaországi  Huningue-gel megkönnyítve egyúttal a svájci Bázel megközelítését is.

foto_david_boureau_3.jpgFotó: David Boureau

A Rajna partján épült városok, a franciaországi Hunningue  Rue de France útja és a németországi Weil am Rhein  főutcája egymással szemben, azonos tengelyen helyezkednek el. A két ország szimbolikus és vizuális összekötéseként – a kilátás megtartása érdekében – e tengellyel párhuzamosan került elhelyezésre a Rajna felett átívelő gyalogoshíd.

img_0798_2.jpgLegfontosabb tartóeleme egy kettős hexagonális acélcső ívszerkezet. Déli oldalán még egy ív támasztja alá úgy, hogy segítse a látvány kibontakozását. További tartóelemek a folyóparti megtámasztások, a lassan emelkedő rámpák kiszélesedése,a kábelekkel felfüggesztett acélháló korlát, amelyek szabad kilátást engednek a folyóra, így az építők szándéka szerint a híd szinte a tájba olvad.

foto_david_boureau_4.jpgFotó: David Boureau

Fesztávolsága 230 m, nyílmagassága mindössze 15 méter. Tervezése közben a dinamikai számítások több veszélyes sajátfrekveniát jeleztek, ezeket az előrejelzéseket azonban a gyakorlat nem igazolta vissza, ezért a szerkezetbe nem kellett lengéscsillapítókat beépíteni.

foto_david_boureau.jpg Franciaországi hídfő,  fotó: David Boureau

img_0786_3.jpgimg_0784_2.jpgFranciaországi hídfő

A beruházás teljes költsége 8 259 863 euró volt; ebből 1 680 000 euró volt az EU hozzájárulása. 2007. március 30-án nyitották meg, a helyiek június végén a Rajna mindkét partján két napos hídavató ünnepséget rendeztek.

Forrás: építészfórum, Wikipédia

 

A Kálvária-domb és a hozzávezető stációk

A felújított keresztút, hitből és szeretetből épült

Kisorosziban 2013-ban szentelték fel a felújított keresztutat. A virágvasárnap megtartott ünnepségen jelen volt Áder János Magyarország köztársasági elnöke is. Molnár Csaba polgármester ünnepi beszédében megemlítette, hogy a keresztút hitből és szeretetből épült. Mindenki azt adta, azt tette hozzá, amije van. Van, aki a tekintélyét, van aki a pénzét, van aki művészeti tehetségét, van aki építészeti szakértelmét, van aki kétkezi munkáját és van aki csak a jó akaratát. A polgármester szerint ezek mind azonos értékűek, mind egyenlőek.

dsc00775_2.JPGFotó:Kisoroszi Kálvária-domb

A Kálvária-domb és a hozzávezető stációk, Kisoroszi római katolikus lakosságának egyik kegyhelye, amelyet húsvétkor keresnek fel. A keresztútjárás helyszíne hosszúkás alakú emelkedő, amely a Kálvária-dombra vezet fel, két oldalán 14 stáció van a magaslaton Krisztus és a két lator ke­resztjei állnak.

stacio_1_3.jpg kisoroszi_stacio_4_2.jpg kisoroszi_stacio_3_3.jpg

 Kulcsár Írisz szobrászművész alkotása

A stációk arra emlékeztetik a keresztényeket, miként követték egymást az események villámsebesen és hallatlanul erőszakosan Jézus földi életének utolsó óráiban.

 A kínszenvedés útja Pilátus ítélőszékétől a Golgotáig vezet.

I. stáció:   Pilátus halálra ítéli Jézust
II. stáció:   Jézus vállára veszi a keresztet
III. stáció:   Jézus először esik el a kereszt súlya alatt
IV. stáció:   Jézus szent anyjával találkozik
V. stáció:   Cirenei Simon segít vinni Jézusnak a keresztet
VI. stáció:   Veronika kendőt nyújt Jézusnak
VII. stáció:   Jézus másodszor esik el a kereszt terhe alatt
VIII. stáció:   Jézus szól a síró asszonyoknak
IX. stáció:   Jézus harmadszor esik el a kereszttel
X. stáció:   Jézust megfosztják ruháitól
XI. stáció:   Jézust keresztre szegezik
XII. stáció:   Jézus meghal a kereszten
XIII. stáció:   Jézus testét leveszik a keresztről, és anyja ölébe fektetik
XIV. stáció:   Jézust sziklasírba temetik
dsc00786_2.JPG dsc00783_2.JPG

 

Györgyi János

süti beállítások módosítása