Kisoroszi

Kisoroszi

Kisoroszi

Jól döntöttek, akik nem műkarácsonyfát választottak

2017. december 31. - Kisoroszi Online szerkesztő

A Jövő Öko-Nemzedéke Alapítvány a környezetbarát karácsony pártján áll. Éppen ezért még a szentestét megelőző napon a vágott vagy cserepes (földlabdás) fenyőt javasolta karácsonyfának. Például azért, mert a vágott fenyő környezetbarát és komposztálható.

divany_hu_ok.jpgFotó: forrás divany.hu

A JÖN Alapítvány közösségimédia-eszközeinek használatával decemberben egy nem reprezentatív felmérés alkalmával a lakosságot kérdezte meg, hogy az élő fenyőt vagy a műfenyőt választják karácsonyfájuknak. A többség a vágott fenyőt részesíti előnyben, ami külön öröm az alapítvány számára, hiszen több tanulmány is bizonyítja: a műfenyő sokkal károsabb a környezetre, mint a vágott fenyő.

A műfenyők túlnyomó többsége PVC-ből készül, és főként importtermék. A vágott fenyők döntő hányada Magyarországon éppen erre az alkalomra termesztett fenyőfa.

Előnye, hogy termesztése során oxigén kerül a levegőbe, illetve munkát és megélhetést biztosít a termesztőjének. Továbbá a fenyőfa 100 százalékig környezetbarát és komposztálható, ellentétben a műfenyővel, amelynek az újrahasznosítása is nehézkes.

Forrás: MTI

10 lépés a fenntartható élelmiszer-fogyasztás felé

A fejlett országokban egyre több területen jelent problémát az élelmiszer-túltermelés: azon túl, hogy egészségügyi szempontból sem mellékes, miből mennyi kerül a tányérra, a gazdasági és társadalmi hatásokat sem szabad szem elől tévesztenünk. A környezettudatos fogyasztás kialakításában sokat segít a Tudatos Vásárló útmutatója.

tudatos_ok.jpg

Míg a világon jelen pillanatban mintegy egymilliárd ember alultáplált, addig a fejlett országokban egyre nagyobb problémát jelentenek a túlsúly okozta betegségek, a megtermelt élelmiszer pedig egyre nagyobb mennyiségben landol a kukákban. A felborult egyensúly azonban megfelelő fogyasztói döntésekkel helyreállítható.

1. Válaszd a helyi termelőt!

Ha valóban szeretnéd ismerni az ételt, amit megeszel, akkor csak helyi, megbízható termelőtől vásárolj! Ez egyben arra is garancia lehet, hogy környezetbarát és etikus módszerekkel megtermelt élelmiszer kerüljön az asztalra

2. Egyél szezonális zöldségeket és gyümölcsöket!

Nemcsak egészségesebb és finomabb, ami a termőföldön érett be, de a környezetet is véded, ha nem a világ másik végéről ideszállított ételekre szavazol. Ráadásul a helyi, szezonális növények vásárlásával a helyi gazdaságot támogatod.

3. Ne pazarolj!

Mindig csak annyi élelmiszert vegyél meg, amennyi valóban elfogy. A feleslegesen előállított ételek feleslegesen felhasznált vizet, energiát és munkaerőt jelentenek. Tervezd meg az étkezéseket, alkoss kreatív recepteket a maradékok felhasználásához, és komposztáld azt, ami már végképp nem ehető meg!

4. Étkezz egészségesen!

Az előre csomagolt, tartósítószerekkel, adalékanyagokkal és ízfokozókkal megbolondított ételek helyett válaszd a friss termékeket! A vegyszermentességgel a környezeted és te is jól jársz.

4. Támogasd az etikus termelőket!

Amennyiben fontosnak tartod, hogy az elfogyasztott élelmiszered ne kizsákmányolással és környezetromboló módszerekkel termeljék meg, úgy támogasd az olyan kezdeményezéseket, melyek ezek ellen küzdenek! Nemcsak a személyes részvétel vagy a pénzadomány segíthet, hanem sokszor elég akár csak egy aláírás.

5. Fedezd fel újra az elfeledett zöldségeket!

A FAO kutatása szerint a Föld genetikai állományának 75 százaléka már eltűnt, 2050-ig pedig a még meglévő is a kétharmadára csökken, melyről a monokultúrás növénytermesztés is tehet. Preferáld a ritkább növényeket a bevásárlásnál vagy a veteményezésnél! Krumpli helyett válaszd a csicsókát, málna helyett pedig főzz szörpöt somból!

6. Vásárolj biotermékeket!

A vegyszermentes növénytermelés támogatásával nemcsak saját egészséged óvod meg, hanem a környezetét is.

7. Minden héten tarts egy húsmentes napot!

Kb. fél kiló marhahús előállításához több mint 6000 liter, míg szintén fél kiló sertéshús előállításához több mint 2000 liter víz szükséges. Az állattenyésztés erőforrásigénye jóval nagyobb a növénytermesztésénél, így a húsfogyasztás csökkentésével hozzájárulhatsz a vízkészletek megőrzéséhez.

8. Főzz otthon!

Olcsóbb, egészségesebb, és te magad választhatod meg hozzá az alapanyagokat. Ráadásul közösségi programnak is kiváló.

9. Add tovább a tudásod!

Ismerőseid között is biztosan vannak olyanok, akik szívesen tennének a környezetükért. Segítsd őket tanácsokkal, tapasztalatokkal, jó példával! Különösen igaz ez abban az esetben, ha gyermeket nevelsz.

10.  Az étel valódi árában gondolkodj!

Vásárlásnál ne csak az élelmiszer „fizetendő” árát nézd, hanem azt is, hogy annak előállítása hol, milyen módon történt, és milyen valódi árat fizetett érte a környezet, a munkás vagy a beszállító. Tájékozódj az etikus vagy kerülendő termelőkről, és mindig olvasd el a termékek címkéjét, mert hasznos információkra lelhetsz!

Forrás: elobolygó.hu

Hóvihar Magyarországon, 2013. március 15.

2013. március 15-én a tavaszi hóesés orkánerejű széllel párosult, és óriási hótorlaszok alakultak ki. Az OzoneNetwork tévé saját gyártású, 50 perces dokumentumfilmben elsőként dolgozta fel részletesen a témát, benne azt is, hogy az éghajlatváltozással milyen extrém időjárási helyzetekre kell felkészülnünk a Kárpát-medencében.

Régen, hullott a pelyhes fehér hó

Az utóbbi években a december nemhogy nem hoz havat, de még lehűlést sem. Ez Magyarországon rendkívül szokatlan, hiszen eddig, ha novemberben nem is, de decemberben biztosan leesett a hó. Ráadásul nálunk a téli ünnepek mindig is együtt jártak a hóeséssel, ez a két fogalom szinte egybeforrt. Nem véletlen, hogy majdnem minden Mikulásos és Karácsonyi dalunkban szerepel a hóesés. Ennek azonban - ügy tűnik - vége. Nosztalgiázzunk egy kicsit.

olvaso_ferfi1972.jpgOlvasó férfi, 1972. /forrás: fortepan/

regi_varoshaz_ter_havas-1907.jpgBudapest, Városháza tér 1907. /forrás: fortepan/

domos_1964.jpgDömös, 1964. /forrás: fortepan/

havas_vorosmarty_ter-f_1907.jpgBudapest, Vörösmarty tér 1907.  /forrás: fortepan/

ferenc_jozsef_hid_1907.jpgBudapest, Ferenc József híd 1907. /forrás: fortepan/

erzsebet_hid_1932.jpgBudapest, Erzsébet híd, 1932. /forrás:fortepan/

havas_erzsebet-hid-1907.jpgBudapest, Erzsébet híd 1907. /forrás: fortepan/

miskolc_lilafured_1957-bven.jpgMiskolc - Lilafüred 1957. / forrás: fortepan /

mav_324_gozmozdony_1939.jpgMÁV 324 gőzmozdony 1939. / forrás: fortepan /

a_gyori_vasutallomas_1955-ben.jpg A győri vasútállomás, 1955. /forrás: fortepan /

budapest_thokoly_1963-ban.jpgBudapest, Thököly út  1963. /forrás: fortepan /

lanchid_1972-ben.jpgBudapest, Lánchíd 1972. /forrás: fortepan/

gyongyos_autobusz-allomas_1960-ban.jpgGyöngyös, buszpályaudvar 1960. /forrás: fortepan/

 

Erdő Péter: Jézus születése az egész életet értelmező örömhír

Jézus születése az egész emberi életet értelmező, átható örömhír, amely minden élethelyzetben reményt ad - mondta Erdő Péter bíboros, prímás karácsony alkalmából.

erdo_peter_mti.jpgErdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, fotó: Illyés Tibor/MTI

A bíboros hangsúlyozta: a keresztények hite abban teljesedik ki, hogy az emberrel sorsközösséget vállaló Isten szeretete erősebb, mint a halál, ez az, ami a kereszténységet optimista világnézetté teszi.

E nélkül az életet értelmező lényege nélkül a karácsony nem több egy világnapnál vagy fesztiválnál, amelyen évről évre összejönnek és jól érzik magukat az emberek.

Erdő Péter kitért arra: az ünnepre készülő keresztény pontosan látja, hogy karácsonykor sem csak öröm van a világban. Ilyenkor is van szenvedés, betegség és halál, ettől azonban nem veszíti el derűjét, mert Isten szeretete "bevilágítja a szomorúságot és értelemet ad a szenvedésnek is".

A karácsonyi örömhír ugyanakkor nemcsak ajándék, hanem feladat is: a beteg, magányos vagy éppen utolsó napjaikat élő emberek is a "mi közösségünkhöz tartoznak, és joggal tartanak számot a szeretetünkre" - fogalmazott.

A bíboros beszélt arról is, hogy miközben vannak Európában a keresztény ünnepeket és szimbólumokat érintő konfliktusok, itt-ott megpróbálják a közterekről, intézményekből eltávolítani vagy meggyalázni a keresztet, újabban látszik egy ezzel ellentétes folyamat is.

Mintha a nyugati civilizáció elért volna egy szakadék szélére, ahol megtorpant, és rádöbbent arra, hogy gyakorlati következményekkel is jár, ha nincs mélyebb, az e világi életen túlmutató értelme semminek.

Emiatt felmerül benne, hogy mégiscsak szüksége van a régi, már-már elfeledett hitére, és újra felfedezi azt.

Hozzátette: "minél többet tudunk a világról és benne az emberről, minél több dolgot fedeznek fel a fizikusok, a csillagászok vagy a genetikusok, annál inkább felismerjük, hogy mennyire nem magától értetődő az élet, az, hogy van egy hely a világmindenségben, ahol élni tudunk". Az ember beleborzad, hány feltételnek kellett teljesülnie ahhoz, hogy kialakuljon az élet, és milyen sok minden kell pillanatról pillanatra ahhoz is, hogy fennmaradjon.

Ebben a bizonytalanságban az életbe vetett bizalom alapja a "személyes Isten, aki szeret minket, aki sorsközösséget vállalt velünk". Ha pedig ő a garancia, akkor ennek következménye van, akkor az ember bízhat a jövőben, merhet családot alapítani, és van értelme a nagyobb közösségek, népek sorsának is.

 

MTI

 

Fabiny Tamás: vigasztaló, nem ünneplő egyházra van szükség

Olyan egyházra van szükség, amely nemcsak az ünnepnapokon látszik, hanem vigasztaló egyházként képes jelen lenni az emberek hétköznapi életben - mondta a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) elnök-püspöke karácsonyi interjúban.

fabiny_puspok.jpgFabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház  (MEE) elnök-püspöke MTI Fotó: Mohai Balázs

Fabiny Tamás hozzátette: az ünnep mindig esélyt ad az emberek megszólítására. Az egyházak nagy felelőssége, hogy mit tudnak kezdeni azokkal, akik karácsonykor a látóterükbe kerülnek, mert elmennek a templomba éjféli misére vagy megnézni egy betlehemes játékot. Hozzátette: szeretné,

"ha a ritkábban templomba járók nem a dorgáló egyház felemelt mutatóujjával találkoznának, hanem nyitott, befogadó közösséggel".

Az evangélikus püspök, aki novemberben vette át az MEE elnök-püspöki tisztségét, terveiről szólva elmondta: tizenkét éve, püspöki beiktatásán a lutheri mondatot jelölte meg célként, amely szerint az egyház a "testvérek beszélgetése és egymás vigasztalása".

Felidézte: akkoriban a legfontosabb feladat az volt, hogy demokratikusabbá váljon a 70-es 80-as években kialakult, autoriter egyházvezetés, ezért próbált "beszélgető stílusú egyházvezetést megvalósítani".

 "Ennek fenntartásával most a másik szóra tenném a hangsúlyt: a vigasztalásra. Vigasztaló egyházként kell jelen lennünk híveink életében, akik között sok az idős, a beteg, elesett és Isten-kérdéssel vívódó ember, de a társadalom különböző rétegeit is vigasztalnunk kell, akiket más esetleg otthagy az út szélén" - fogalmazott.

Fabiny Tamás az egyházon belüli konkrét, sürgető feladatként beszélt a lelkészi életpályamodell kialakításáról. Mint mondta, a lelkipásztori szolgálat "veszélyeztetett hivatás", a lelkészeken olyan lelki és fizikai teher van, amelynek "feldolgozása és elhordozása korántsem könnyű". Az egyházvezetés ezért a közeljövőben szeretne olyan életpályamodellt kidolgozni, amelyben a lelkészek folyamatos támogatása, egészségügyi szűrése, lelki gondozása, továbbképzése, a krízishelyzetbe kerültek segítése és az anyagi megbecsülésük igazságossá tétele is szerepel.

Kifejtette: a lelkész nemcsak meghallgatja, hanem magára is veszi a hozzá fordulók bánatát, és az ilyen találkozások sora idővel komoly teherré válik.

A karácsony ebből a szempontból is kiemelt időszak: krízis sok magányos ember számára, és könnyen azzá válhat egy lelkész számára is, akinek ilyenkor sokak gondját kell magára vennie.

"Püspökként ezért igyekszem ilyenkor támogatni a lelkészeimet, a szolgálatban pedig fontosnak tartom, hogy ne csak a hagyományos istentiszteleteket tartsam meg, hanem diakóniai munkát is végezzek", idén például karácsony első napján egy kistarcsai szeretetotthonban - tette hozzá Fabiny Tamás.

A reformáció emlékévéről szólva kiemelte: az év legfőbb hozadéka az eredeti lutheri kérdések újrafeltevése volt. Ezek leginkább arról szólnak,

"hogyan találunk irgalmas Istent, és - ami legalább ilyen fontos, hogy - hogyan találunk irgalmas felebarátot".

E kérdések megválaszolását az emlékév végével sem lehet lezártnak tekinteni, és aktualizálásuk többet ér száz emlékmű állításánál - mondta.Kitért arra is:

a 2017-es év sok lehetőséget kínált, hogy "kilépjünk a templomkapun", és ez fontos, hiszen Luther sem a templom belsejében helyezte el 95, az egyház megújulását sürgető tételét, hanem a kapura szögezte ki."Nekünk is meg kell tanulnunk használni a templom külső falát" -

hangsúlyozta, hozzátéve: fontos, hogy legyenek az egyháznak az embereket a kultúra oldaláról megszólító terei és programjai. Emellett legalább ilyen fontos a médiában való jelenlét, ott az egyházat nem ismerő embereknek is meg lehet mutatni, hogy ez nem egy "zárt istentiszteleti közösség".

Az egyházak médiaszerepléséről szólva kitért arra, hogy ezt még mindenkinek, az egyháznak, a médiának és a befogadóknak is tanulniuk kell.

Az egyháznak meg kell tanulnia úgy beszélni a médiában, hogy egyszerre legyen figyelemfelkeltő, érthető és egyértelmű a hívek és a kívülállók számára.

Ugyanakkor a média embereinek is érzékenyebben kellene reagálniuk a politika világán kívülről érkezőkre. A média ma mindent a politikai koordinátarendszerben próbál értelmezni, mindent azonnal politikai állásfoglalássá tesz. Az egyház azonban nem ebben a koordinátarendszerben működik, és nem szerencsés minden kijelentését "visszatuszkolni" oda - mondta Fabiny Tamás.

 

MTI

Bogárdi Szabó István: az ünnep nem feladat, hanem ajándék

Az ünnep nem feladat, amit el kell végezni, hanem ajándék, amit el kell fogadni, részesedés, amit karácsony alkalmából hagyni kell megtörténni - mondta Bogárdi Szabó István püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke.

reformatus_puspok_vagott.jpgBogárdi Szabó István püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke MTI Fotó: Bruzák Noémi

A református püspök szerint a "jól szervezett tömegtársadalom" sok mindent átvállal az egyes embertől a hétköznapokban. Központilag szervezett a munka és a munkába járás, "gyermekeink iskolai, óvodai felügyelete" és a "tömegmédia gondoskodik a szabadidőnk valamiféle eltöltéséről" is.

Az ünnep idején azonban "ellép mellőlünk a jól szervezett társadalom", az ember pedig úgy érzi, hogy magára marad a feladattal, hogy ünnepeljen.

Ráadásul "ünnepeink kereskedelmi megszállása" egyfajta megfelelési kényszert is eredményez: sikerül-e mindent időben beszerezni, sikerül-e mindenkinek a kedvére tenni, sikerül-e - most már ez is kérdés - nagyobb felfordulás nélkül túljutni az ünnepen.

Az ünnep megünneplésével kapcsolatos fokozódó szorongás és az aggodalmak mögött valójában "civilizációs gond van".

A mai ember mintha elvesztette volna érzékenységét a szent iránt, elkoptak a "sejtései arról, hogy mi az elkülönített idő és az elkülönített hely"

- mondta. Bogárdi Szabó István szerint

"az a mi drámánk", hogy "képtelenek vagyunk beleoldódni az ünnepbe".

A gyermekben még ott van az egyszerű és eredendő tudás, hogy maga az ünnep megajándékozza őt, anélkül, hogy ő maga megcsinálná. "Ha ezt el tudnánk fogadni, akkor az összes karácsonyi kellék, ami körülvesz és sokszor frusztrál bennünket", a helyére kerülne.

 A reformáció emlékévét összegezve kiemelte: szép és jó volt, hogy "mi magunk próbálhattuk meg elmondani magunknak" és a többségében nem protestáns magyar társadalomnak, hogy mi a protestantizmus.

"Végre nem régi marxista történelemkönyvekből olvasták fel nekünk, nem Max Weber magyarázta - véleményem szerint tévesen -, hogy mi a lényege a protestantizmusnak, és nem is csupán a reformációnak köszönhető nyelvi, kultúrtörténeti emlékeinket mutogattuk" - fogalmazott a református püspök.

Talán ez volt az ünnepben igazán protestáns, a szó eredeti értelmében: tanúskodtunk a krisztusi igazság mellett. "Ha jól sikerült, nem is fogjuk abbahagyni", ez azonban vasárnapról vasárnapra derül majd ki a gyülekezetekben, a szószéken, a közéleti megnyilvánulásokban - tette hozzá Bogárdi Szabó István.

 

MTI

Kisoroszi falukarácsony 2017.

Kisoroszi falukarácsony ünnepi műsorát a művelődési házban tartották meg, ahol beszédet mondott Ailer Gáspár romai katolikus esperes, Pályi Péter református lelkész és Molnár Csaba polgármester. A református templomtorony felújításában végzet munkájáért az Év Embere díjat, Pályi Péter református lelkész kapta, az Év Portája a református templom lett. A műsor után a Kisoroszi Önkormányzata a Rácz Fogadóban ünnepi vacsorára hívta meg a falu lakosságát. „Az ünnep, különösen a karácsony, alkalom arra, hogy az ember belássa, vannak dolgok, amikhez kicsi vagyok, amik előtt értetlenül állok. Élem az életem, és egyszer csak ott van valaki, aki addig nem volt, gyermek született", mondta ünnepi beszédében Molnár Csaba Kisoroszi polgármestere.

betlehem_ok.jpgKisoroszi betlehem 2017. karácsony, fotó: Szily Boldizsár

ovi_ok.jpgKisoroszi óvodások és az iskolások műsora, fotó: Szily Boldizsár

pesti_szinpad_vagott.jpgPesti Zenés Színpad előadása, fotó: Szily Boldizsár

palyi_vagott.jpgPályi Péter református lelkész, fotó: Szily Boldizsár

ailer_vagott.jpgAiler Gáspár romai katolikus esperes, fotó: Szily Boldizsár

molnar_vagott.jpgMolnár Csaba polgármester, fotó: Szily Boldizsár

Molnár Csaba ünnepi beszéde

 

 Jó estét kívánok tisztelt Hölgyeim és Uraim!

„Legyen az ünnep csendes, mint szíved dobbanása

Legyen békés, mint a hó hullása

Legyen szép, mint gyertya ragyogása

És vidám, mint gyermek kacagása.”

Az ünnep, különösen a karácsony, alkalom arra, hogy az ember belássa vannak dolgok, amikhez kicsi vagyok, amik előtt értetlenül állok. Élem az életem, és egyszer csak ott van valaki, aki addig nem volt, gyermek született.

Hiába próbálkoznak orvosok, genetikusok, valójában ez megmagyarázhatatlan. Nem kételkedem a tudomány eredményeiben, de mégiscsak csodálatos, amikor eggyel többen vagyunk. A gyermekszületés nemcsak ámulatba ejt, hanem hálaadásra is késztet.

A gyermek eleinte csak eszik, meg alszik, aztán nevet, megszólal, majd elkezd járni. Később iskolába megy, számol, ír, olvas. Aztán gyermekei születnek, én leszek a nagyapjuk. Belátható ez emberi ésszel? A karácsony különösen fogékonnyá tesz bennünket mindarra, aminek láttán érezhetjük: bizonnyal létezik egy ember feletti szándék, amely rajtunk keresztül okosan és gondviselően igazgatja az egész világot. Kell, hogy igazgassa a legkisebb és alapvető közösséget, a családot is.

Szilárd meggyőződésem, hogy mindennek alapja az elfogadó, egymás tiszteletét megadó és szerettet teljes családi élet.

Nehéz a karácsonyról beszélni, hiszen régóta ünnepeljük már ezt az ünnepet, így sok mindent elmondtak már róla. Ezért Berecz András egyik kedvenc meséjéhez folyamodom. A főhős, bizonyos János nevezetű vitéz megjárja a poklot és a mennyországot is. A pokolban furcsa látvány fogadja: nagy kerek asztal mellet ülnek a kárhozott lelkek. Az asztalon minden, mi szem szájnak kellemes, ám mindegyiküknek hosszabb a kanala, mint a keze, ezért bárhogyan is igyekeznek egy falatot sem tudnak a szájukba tenni. Így mindannyian éheznek. Odafent az égben ugyanez a látvány fogadja. Kerek asztal, sok finom ennivaló és méteres kanalak. Csakhogy az üdvözültek mégis jóllaknak. Ők ugyanis egymást etetik. Ez a történet pár szóban nagyon sokat elmond mindennapjainkról, megmutatja azt, hogy csak az egymást segítő hozzáállás az, ami hosszútávon mindenki számára sikeres lehet.

„A nép, amely sötétségben jár nagy fényességet lát és az embereknek hirdetik az örömhírt: fiú született.”

Ősi, több mint 2000 éves jövendölés ez, amelyet az első karácsonyt várva vetettek papírra, és amelyet azóta is minden esztendőben újra és újra felidéznek a hívők.

Így ádvent vége táján valóban nagy a sötétség, elég ha a rövid nappalokra és a korán leszálló hosszú estékre gondolunk. Sajnos a mindennapjainkban is elég nagy a zűrzavar. Nehéz eldönteni, hogy ki mond igazat és ki beszél hamisan. Nehéz időszak előtt áll az ország is, biztos vagyok benne, hogy minden embernek szüksége van az összes tudására ahhoz, hogy szét tudja majd választani az igazságot a hamis gondolatoktól.

Azt kívánom, hogy a bennünket összekötő szeretet sugározzon szerte és segítsen minket abban, hogy nemzetünk döntő többségéhez ismét eljusson az igazság.

A hozzánk közelítő ünnep, a karácsony ünnepe egyre nagyobb fényességgel világít a sötétségben. Várjuk a megérkeztét és a csendességét, még talán akkor is, ha nincs kivel megosztanunk ezt a napot. Ezen a napon meg kell emlékeznünk azokról, akikkel valaha együtt ünnepeltük a karácsonyainkat, de már nem lehetnek velünk. Értük is gyújtsunk egy-egy gyertyát ezen az ünnepen.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Mi hát a karácsony titka? Azt hiszem hívő és nem hívő ember egyetért abban, hogy a karácsony titka a szeretet. Hívők úgy tudják, az Isteni szeretet, az Isten emberré lett. Azért jött, hogy szolgálja az embereket, hogy megmutassa a szeretet útját, ahogy mondják megváltsa életünket. Fenséges gondolat ez, amelyet csak a hit tesz érthetővé. A szeretet - az, amely értelmet ad az életünknek - abból a felismerésből táplálkozik, hogy valakinek szüksége van ránk. Amikor az ember szeret, akkor képes arra, hogy megteremtsen egy olyan állapotot, melyet a beszédem elején a mesében már említettem, ahol rájövünk szükségünk van egymásra.

Sokan mondják, megváltozott, felgyorsult a világ. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy átalakulóban van. A technika fejlődését nem lehet megállítani és elvitatni sem, ugyanakkor az alapkövek nem szabad, hogy változzanak. Gondolják végig a Nap ugyanakkor kel föl és nyugszik, mint 2000 évvel ezelőtt.

Albert Einstein így fogalmazott : „Ne mond, hogy nincs időd semmire! A te napod sem rövidebb mint Michelangelo, Pasteur, Teréz anya, Leonardo da Vinci vagy Jézus napja!”

A Föld forgása sem gyorsult fel. Jézus Krisztus megszületése is akkor és ott történt meg. Az alapok maradnak, a tanítások élnek. A mi dolgunk, hogy vigyázzunk rá, csak akkor bizakodhatunk abban, hogy meg tudjuk őrizni a keresztény Európa értékeit.

 Áldott karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánok.

 

süti beállítások módosítása